mocne naczynka krwionośne

Masaż lodem dla skóry – sprawne mikrokrążenie i mocne naczynka

Korzyści dla skóry z masażu lodem

mocne naczynka krwionośne

Żywe komórki skóry codziennie reprodukują „nowe” części wymienne naskórka, włóknistej tkanki łącznej, itp. Uroda i zdrowie skóry zależą od tego, czy są one należycie odżywiane i nawadniane. Dlatego tak ważne jest sprawne dostarczenie im substancji budulcowych, witamin, minerałów, tlenu. Dostawcą jest mikrokrążenie. Wprost od jego sprawności zależy kondycja skóry.

Masaż lodem poprawia jakość skóry ponieważ działa bezpośrednio na poprawę mikrokrążenia w skórze. Stymulacja zimnem danej okolicy wywołuje naprzemienny skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych. To wywołuje efekt pompujący. Aktywuje się mikrokrążenie w skórze, a tym samym ułatwia lepsze dotlenienie komórek skóry. Dotlenione komórki skóry lepiej zużywają swoje rezerwy energetyczne. Aktywne składniki odżywcze lepiej penetrują wszystkie warstwy skóry. Następuje polepszenie funkcjonowania skóry, skóra lepiej oddycha i jest lepiej odżywiona.

Jak to działa:

Skóra odżywiana jest drogą krwi. Dzięki mikrokrążeniu z krwi tętniczej do komórek skóry dostarczane są nieustannie tlen, substancje energetyczne, budulcowe i pomocnicze – witaminy i minerały.

Stan zdrowia skóry w dużym stopniu zależy od wydajności mikrokrążenia. Następuje to przede wszystkim poprzez różnorodne rytmiczne zmiany średnicy tych bardzo małych naczyń krwionośnych. Masaż lodem wspomaga ten puls. Uruchamia mechanizm regulacji cieplnej w postaci naprzemiennego skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych.

mocne naczynka krwionośne w skórze

Naskórek – naczynia włosowate nie docierają bezpośrednio do naskórka. Substancje odżywcze wysączają się z naczyń włosowatych do brodawek skórnych – a stamtąd dalej, jako tzw. płyn międzykomórkowy przenikają do naskórka. Dzięki temu do żywych komórek naskórka dopływają wraz z płynem międzykomórkowym odżywcze glikoproteiny, tlen, glukoza, itp. W drodze powrotnej również z płynu międzykomórkowego „odsysane” są produkty komórkowej przemiany materii komórek naskórka, w tym toksyny.

Skóra właściwa – tu znajduje się gęstą sieć naczyń żylnych oraz tętniczek dostarczających substancji odżywczych m.in. fibroblastom – ciężko pracującym komórkom budowniczym które wytwarzają materiały konstrukcyjne skóry – włókna kolagenowe, które tworzą „rusztowanie” skóry. Tylko dobrze odżywione, dotlenione i oczyszczone mogą sprawić, że skóra będzie sprężysta. Granicą skóry właściwej są brodawki skórne, które są również granicą, do której najdalej docierają naczynka krwionośne. 

Warstwa podskórna – już tutaj masaż lodem ma wpływ na jakość skóry ponieważ udrożnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, które często są uciskane nadmiernie powiększonymi komórkami tłuszczowymi a przez to blokowane. Dobre krążenie w tkance podskórnej umożliwia oczyszczanie komórek tłuszczowych z produktów metabolizmu co zapobiega ich dalszemu nadmiernemu powiększaniu. Tym samym zapobiega również powstawaniu cellulitu. Krew swobodnie dociera do skóry właściwej.

Zmiany naczynioruchowe powstające podczas zabiegów oziębiania, w tym masażu lodem. Jest to zjawisko przystosowawcze polegające na zwężaniu i rozszerzaniu się naczyń krwionośnych pod wpływem zimna. Ma za zadanie podwyższyć temperaturę skóry – w celu obronny przed zimnem – poprzez zwiększenie przepływu krwi.

Najważniejsze korzyści jakie daje skórze masaż lodem

  • Poprawa zaopatrzenia w pożywienie i tlen
  • Lepsze odprowadzenie toksyn
  • Wsparcie dla odporności skóry
  • Lepsze zwalczanie nadmiaru wolnych rodników
  • Wzmocnienie włókien kolagenu i elastyny

Jaki to ma wpływ na skórę:

  • Skóra szybciej się regeneruje i witalizuje.
  • Nabiera jędrności i elastyczności, jest lepiej napięta
  • Zmniejsza się cellulit oraz zmniejsza się tkanka tłuszczowa masowanych miejsc
  • Zmniejszają się obrzęki
  • Wzmacniają się i uelastyczniają kruche naczynka krwionośne

Krążenie i mikrokrążenie krwi

Masaż lodem działa jak “rozrusznik” najważniejszego dla zdrowia obszaru – układu krążenia. Właściwe krążenie krwi, szczególnie w obszarze mikroskopijnych naczyń włosowatych jest kluczowe dla naszego zdrowia.

Najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy, że sensem bicia serca jest dostawa życiodajnej krwi do tzw. naczyń włosowatych (kapilarów), czyli do obszaru wymiany substancji między krwią a komórkami tkanek i narządów. Ten krytyczny odcinek krwioobiegu nazywa się mikrokrążeniem.

mocne naczynka krwionośne - kapilary

Naczynka włosowate składają się z „dostawczych” mikrotętniczek i włośniczek (prekapilar) oraz „odsysających” kapilar żylnych i mikrożyłek, które odprowadzają odpady komórkowej przemiany materii. Naczynka tworzą ogromną sieć liczącą blisko 100 000 km, albo bardziej obrazowo –mogącą pokryć obszar dwóch boisk piłkarskich.

W przeciwieństwie do żył i tętnic, których ściany są grube i zbudowane z trzech warstw (łącznotkankowej błony zewnętrznej, warstwy mięśniowej oraz wewnętrznego śródbłonka), naczynia włosowate są zbudowane tylko z jednej cienkiej warstwy śródbłonka dzięki czemu mogą być bardzo cienkie (ok. 0,01 mm) i dobrze przepuszczalne. To umożliwia przesączanie się z naczyń włosowatych substancji odżywczych do płynu pozakomórkowego  oraz z powrotem – zassanie komórkowych odpadów przemiany materii.

Odżywianie komórkowe: na skutek większego ciśnienia we włośniczkach niż na zewnątrz – z włośniczek do płynu międzykomórkowego przenika najważniejszy składnik – tlen, który opuszcza czerwone krwinki – erytrocyty – które go transportują. Przenikają substancje odżywcze – glukoza, tłuszcze, mikroelementy i witaminy.

Oczyszczanie komórkowe: na skutek większego ciśnienia na zewnątrz niż w kapilarach żylnych – do kapilar przenikają wykorzystane przez komórki tlen i substancje odżywcze w postaci szkodliwych produktów prze-miany materii, takich jak – dwutlenek węgla, mocznik, itp. „Wysysanie” do krążenia żylnego płynu tkankowego pełnego tych „brudnych” produktów komórkowej przemiany materii – jest finałem mikrokrążenia.

Masaż lodem na kruche naczynka krwionośne

mocne naczynka krwionośne

Masaż lodem JEST wskazany dla osób mających skłonność do pękających naczynek krwionośnych ponieważ obkurcza i uelastycznia naczynka. Powinien być jednak wykonywany ostrożnie.

Pękające naczynka, pajączki, to najczęściej problem kobiet, którego przyczyną są estrogeny. Ale poza tym istnieje wiele czynników zwiększających skłonność naczynek do rozszerzania się i pękania. Są to np. leki hormonalne, picie kawy, palenie papierosów a także wysoka temperatura. Czyli niewskazane są gorące kąpiele i opalanie się.

Temperatura jest jednym z czynników mających wpływ na kondycję naczynek krwionośnych! Wysoka jest niewskazana, chłód sprzyja, a obniżona do poziomu dyskomfortu zbawienna pod warunkiem, że jest aplikowana w kontrolowanym zabiegu oziębiania. Przy kruchych naczynkach nie należy wykonywać intensywnych zabiegów zmiennotemperaturowych.

Sposób wykonania masażu lodem aby wzmocnić kruche naczynka krwionośne

  • Czas masażu powinien być bezpiecznie krótki, tak aby nie wywołać intensywnego wtórnego przekrwienia. Bezpiecznie krótko, to mniej więcej tyle ile niespieszne wytarcie ciała ręcznikiem. Można go wykonywać codziennie.
  • Masaż lodem nie powinien być wykonywany podczas ciepłej kąpieli ponieważ gwałtowne różnice temperatur mogą spowodować pękanie naczynek (nie jest wskazana również sama ciepła kąpiel tylko letni prysznic).
  • Krótki masaż lodem jest wskazany PO zakończonej kąpieli lub prysznicu. Obkurcza rozszerzone cie-płem naczynka i przeciwdziała ich pękaniu.
  • Stosowany regularnie zmusza naczynka do ciągłej pracy. Jest wówczas delikatną gimnastyką naczynek i tym samym uelastycznia je i w rezultacie wzmacnia zapobiegając ich pękaniu.

Profilaktyka

Dbając o świetne funkcjonowanie układu krwionośnego jednocześnie pielęgnujemy urodę i zdrowie. Zaburzania krążenia i mikrokrążenia są przyczyną wielu groźnych chorób, a także przyczyną szybszego starzenia skóry oraz bezpośrednią przyczyną cellulitu. Dlatego najlepiej jak najwcześniej docenić i zadbać o dobrze funkcjonujący, finezyjny mechanizm tętniący życiem pod skórą:

  1. Zdrowa dieta, czyli lekkostrawna i zasobna we wszystko co niezbędne dla organizmu. Przede wszystkim oparta na produktach roślinnych. Profilaktycznie polecam fb portal informacyjny dotyczący medycyny żywienia, prowadzony przez fundację WIEMY CO JEMY, którą współtworzą lekarze wielu specjalizacji oraz dietetycy. Od soboty do czwartku bieżące informacje dotyczące wpływu diety na czynniki ryzyka chorób oraz wspomagającej zdrowie, a w każdy piątek ciekawy przepis na zdrowe danie.
  2. Nie palenie tytoniu, nie stresowanie się 🙂
  3. Stymulacja układu krążenia przez aktywność fizyczną oraz hartowanie zimnem, w tym masażem lodem.

Piśmiennictwo:

  1. Anatomia człowieka – Adam Bochenek, Michał Reicher, PZWL, 1990
  2. Encyklopedia zdrowej skóry, wyd. WAB, 1996
Krio-Star Sp. z o.o.

Ul. Chrobrego 41
31-431 Kraków

Newsletter

© Krio-Star 2024