wpływ masażu lodem na układ nerwowy

Jak działa masaż lodem na układ nerwowy?

Jednym z ważnych efektów zastosowania masażu lodem jest natychmiastowa poprawa samopoczucia i relaksacja. Wszystko dzięki temu, że masaż lodem intensywnie pobudza nasz układ nerwowy i zmusza go do pracy.

Dlaczego masaż lodem stawia na nogi oraz jednocześnie uspokaja i relaksuje ?

wpływ masażu lodem na układ nerwowy

Autonomiczny układ nerwowy działa niezależne od naszej woli. Reguluje w ten sposób czynności związane z oddychaniem, trawieniem, wydalaniem, przemianą materii, rozrodem, pracą mięśni gładkich, gruczołów i mięśnia sercowego. Sam układ autonomiczny należy rozdzielić na dwie części: układ współczulny, inaczej zwany sympatycznym, oraz na układ przywspółczulny, inaczej parasympatyczny.

Część współczulna (sympatyczna) – pobudza

Sympatyczna część układ nerwowego odpowiedzialna jest za pobudzanie, co przejawia się m.in. rozszerzeniem źrenic, rozszerzeniem oskrzeli, zwężeniem tętnic, wzrostem stężenia glukozy we krwi. Z tego powodu alternatywną nazwą dla tej części jest również układ pobudzający

Część przywspółczulna (parasympatyczna) – hamuje

Te część układu nerwowego działa zupełnie odwrotnie do części współczulnej, a w warunkach komfortowych dla organizmu uzyskuje nawet przewagę nad częścią współczulną. Powoduje m.in. spowolnienie akcji serca, skurczenie źrenic.

Masaż lodem

Masaż lodem całego ciała najpierw zwiększa pobudzenie układu nerwowego współczulnego i działa po prostu orzeźwiająco. Jednak stopniowo doprowadza do przewagi układu przywspółczulnego, wywołując po zabiegu efekt relaksacji. Część przywspółczulna i współczulna zaczynają działać jednocześnie. Ostateczny efekt jest rezultatem ich wspólnego działania. Masaż lodem stymuluje i harmonizuje ich działanie.

wpływ masażu lodem na układ nerwowy

© Krio-Star 2025